| Motorowe / Formuła 1

Formuła 1: Charles Leclerc i... requiem dla przyjaciół

Charles Leclerc (fot. Getty)
Charles Leclerc (fot. Getty)
Antoni Cichy

Kariera nowego bohatera Ferrari jest tak zbudowana, że kiedy odnosi sukces, oddaje komuś hołd. Tacie, który pokazał mu Ayertona Sennę; chrzestnemu, który zabierał na tor kartingowy i Anthoine'owi, z którym w gokartach się ścigał.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

To było na pewno kilka lat temu. Kiedy dokładnie, pewnie nikt nie będzie dociekał, to bez większego znaczenia dla symboliki tej sprawy. Zwykły dzień w Maranello. Jules, nadzieja Ferrari, przyjeżdża na wywiad. Zabiera ze sobą swojego o osiem lat młodszego chrześniaka Charlesa. W świątyni legendarnego zespołu są nieubłagani, chrześniak nie wejdzie. Nikomu nawet nie przemknie przez myśl, że za kilka lat Jules Bianchi zginie w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku na torze F1. A Charles 8 września 2019 roku przywiezie pierwsze od dziewięciu lat zwycięstwo dla Ferrari na Monzy. I po zejściu z podium przypomni właśnie tę historię.

Drzwi nie dla śmiertelników

Ferrari u boku czterokrotnego mistrza świata zatrudniło przed sezonem 2019 młodego chłopaka. Hierarchia oczywista, mistrz i uczeń. Ale uczeń szybko przerósł mistrza, nie pobierając nawet wielu lekcji. Uczeń Leclerc od mistrza Sebastiana Vettela popełnia mniej błędów, zdobył więcej punktów i wygrał w tym roku więcej wyścigów. I co najważniejsze dla włoskich tifosich z czapeczkami "MISSION WINNOW" (Misja: wygrywać teraz) był najszybszy na Monzy. Dwieście kilometrów od Maranello, siedziby Ferrari. Akurat cztery dni po tym, jak na mediolańskim Piazza Duomo, pod białą mediolańską katedrą Duomo na czerwonym dywanie ustawiono archaiczne bolidy, a tysiące świętowało "90 lat emocji". Taki tytuł nosi też ekspozycja w Maranello.

Bo Maranello jest synonimem Ferrari i włoskiego uwielbienia dla samochodów. Tam mieści się muzeum, tam działa fabryka, tam inżynierowie pracują, żeby Leclerc gonił Mercedesy. – Po raz pierwszy pojechałem tam z Julesem, miał jakiś wywiad do zrobienia. Chciał, żebym wszedł z nim, ale zdecydowali, że nie mogę wejść. Teraz jest trochę łatwiej z wejściem. Pamiętam, jak marzyłem, żeby przekroczyć te drzwi i zobaczyć, jak pracuje zespół F1, zwłaszcza Ferrari – powiedział Charles o mariażu z włoską stajnią po niedzielnym zwycięstwie. Do dzisiaj twierdzi, że tytuły, które osiągnie będą dla Julesa, bo on bardziej zasługiwał na miejsce w Ferrari. Miałby je, takie wiązali z nim plany, ale wypadek na Suzuce wywrócił wszystko.

17 lipca 2015 roku, dziewięć miesięcy po zabójczym uderzeniu w dźwig, Bianchi odszedł, zostawiając Leclerca bez starszego kolegi z toru. Na początku 2016 roku Ferrari włączyło 18-letniego Charlesa do Akademii Kierowców. W maju miał za sobą pierwsze testy za kierownicą F14 T, bolidu na sezon 2014. Massimo Rivola, były dyrektor sportowy, potem menedżer włoskiej stajni, tonował nastroje. Charles jechał dobrze, przetestował wszystkie trzy mieszanki opon, zaczynał na torze mokrym. Ale Rivola wolał być ostrożny. – Jedno z zagrożeń u tych dzieciaków jest takie, że jeśli zaczną myśleć o Formule 1, stracą koncentrację. Ale co do niego mam pewność – wypowiadał się o Leclercu. W tej ostrożności nie zawahał się jednak powiedzieć, że większych błędów się u niego nie dopatrzył

"Jak będę starszy, zostanę kierowcą"

Śmierć ojca chrzestnego nie wystraszyła Charlesa. Od dziecka miłość do ścigania wpajał mu ojciec, Herve, który też się ścigał, można rzec, z przyzwoitym skutkiem, bo na poziomie F3. Pokazywał Charlesowi przejazdy Ayrtona Senny, opowiadał o nim i jego wyczynach. Młody mógł je podziwiać na wideo, Brazylijczyk nie żył już od paru lat po wypadku na Imoli. Ale widywany tylko w telewizji, i tak został idolem Leclerca. Puszczał sobie nagrania z okrążeń kwalifikacyjnych Senny kręconych w Monako i upajał świadomością, że codziennie chodzi po tych ulicach. Idzie po tym samym asfalcie, na którym mistrz urywał kolejne dziesiąte części sekund. I wygrywał tu sześciokrotnie.

Z kolei ojciec Bianchiego zarządzał torem kartingowym. Tam Leclerc kręcił pierwsze kółka. Miał raptem kilka lat. – Powiedziałem tacie, że nie czuję się najlepiej, żeby opuścić szkołę. I poszedłem na tor kartingowy w Brignoles z Julesem. Kiedy wróciłem do domu, obwieściłem, że jak będę starszy, zostanę kierowcą wyścigowym – przywoływał obraz jak z "Mikołajka" Rene Goscinny'ego. Mamo, tato, zostanę mistrzem. Był konsekwentny. Udzielał tego wywiadu stronie Formuły 1, kiedy świat wyścigów szykował się na jego przybycie.

Zwyczajowo spotykali się z chrzestnym na tym torze. W środy – chyba, bo Charles nie ma pewności, ale to był dzień wolny od nauki, więc prawdopodobne. I w weekendy. To najlepsze wspomnienia Monakijczyka ze ścigania się. Właśnie te jazdy z Julesem. Uczył się od niego i świetnie przy tym bawił. Zawsze korciło go, żeby pokonać o osiem lat bardziej doświadczonego Bianchiego. Mentora, przyjaciela, wręcz członka rodziny. Jak mówi Charles, „zawsze był tam”, przy nim. Patrzył na karierę chrześniaka od kartingu po pierwsze poważniejsze testy. – Po pierwszym dniu zadzwoniłem do niego i powiedziałem "w tym nie jestem aż tak dobry", a on potrafił mi to wyjaśnić. Poprawiałem się prawdopodobnie nieco szybciej od innych dzięki niemu, ponieważ mi pomagał podczas mojej kariery, kiedy jeszcze z nami był – zdradzał w rozmowie z Mobil 1 The Grid.

Na pierwsze testy w samochodzie wyścigowym Bianchi podarował mu system HANS, instalację, która chroni kręgosłup i głowę kierowcy. Zostało zdjęcie opublikowane w 2018 roku. Leclerc w kasku z tym samym HANS, który parę lat wcześniej otrzymał od chrzestnego. Odszedł, ale dalej miał go w swojej opiece.

Charles Leclerc w Formule 2 (fot. Getty)
Charles Leclerc w Formule 2 (fot. Getty)

Czterech z czerwonego kabrioletu. Jeden nie dojechał

Przed pierwszym zwycięstwem stracił jeszcze jednego kolegę – z czasów kartingu, prawie rodaka, bo Anthoine Hubert był Francuzem. Jeździli ramię w ramię. Anthoine starszy o rok, niemal równo – jeden z września, drugi z października. Potem Leclerc poszedł wyżej, w końcu do elity. Hubert startował w F2, drugiej lidze, kiedy śmierć znów zmroziła świat sportów motorowych i zabrała mu życie na torze. Nie przebił się tak szybko jak Charles.

Po zwycięstwie na Spa Monakijczyk wznosił palec ku niebu. I patrzył na nie z pucharem na podium. Bo to była wygrana dla Anthoine'a. – Nie mogę w pełni świętować tego pierwszego zwycięstwa, ale to wspomnienie, które będzie przy mnie do końca życia. To dobry dzień, ale z drugiej strony utrata Anthoine'a każe mi wrócić do 2005 roku, moich pierwszych mistrzostw Francji. Był on, Esteban (przyp. Ocon), Pierre (przyp. Gasly) i ja. Czterech dzieciaków, którzy marzyli o Formule 1 – mówił Charles. Jakby opisywał zdjęcie, ilustrację, która została im z tamtych dni. Siedzą w czwórkę dziarsko na czerwonym kabriolecie. Od lewej Hubert, Leclerc, Ocon i Gasly. Trzej ostatni, jak za dawnych lat, ścigali się w Formule 1 w sezonie 2018.

Wtedy, w 2005 roku w mistrzostwach Francji w kartingu na Magny-Cours, Ocon i Leclerc do ostatnich metrów mocowali się, który wystrzeli na czoło tuż przed metą. Mieli po osiem lat, Anthoine dziewięć. Za mechanika Leclerca robił nastoletni Bianchi. Wspomnienia ożywają na fotografii – tej, którą Leclerc pożegnał zmarłego Julesa. Jak pcha wózek z czerwonym gokartem oznaczonym numerem 35, z małym Charlesem w środku, w tak samo soczyście czerwonym kombinezonie.

Leclerc mknął tam po medal, walczył z tą zaciekłością co teraz w niedzielę na Monzy, kiedy w lusterkach miał Lewisa Hamiltona. Też nie odpuszczał, tyle że Oconowi. I Ocon opowiadał o tym francuskiemu „Motorsportowi” stosunkowo niedawno: – Był finisz, ja i on, trochę za nami Anthoine Hubert. Na ostatnim zakręcie jechałem po wewnętrznej, był przede mną i mnie uderzył... W sumie, to nie wiem, może ja zahamowałem za późno, incydent wyścigowy. Dotknęliśmy się i uderzyliśmy w ścianę opon. Byłem w stanie wrócić, ukończyłem ten wyścig jako szósty, a wygrał Anthoine Hubert. Charles nie dojechał. Pamiętam, jak płakaliśmy razem z naszymi rodzicami.

Teraz to Hubert nie dojechał. A Charles oddawał mu hołd.

Kłamstwo, które jest prawdą

Łzy w karierze Charlesa opisały już kilka chwil i postaci – fundamentów jego wyścigowej kariery. W ciągu dwóch lat stracił ojca i ojca chrzestnego. Herve Leclerc zmarł 20 czerwca 2017 roku. Miał 54 lata, przed sobą najmniej kilkanaście podziwiania i wspierania syna. Choroba i los uznały, że więcej Charlesowi już nie podaruje. – Były takie momenty, które chciałbym, żeby nigdy się nie wydarzyły, ale sprawiły, że dojrzałem jako kierowca i pomogły mi. Strata ojca i Julesa. Dwie niewiarygodnie trudne chwile mojego życia, które uczyniły mnie mocniejszym człowiekiem i kierowcą – przyznał.

Został bez taty, bez Julesa, bez kontraktu w Formule 1. Mimo że przed ojcem mówił o sobie per "kierowca F1". Chciał dać mu ostatnie chwile poczucia dumy. Nie kajał się potem. – Na końcu wyszło, że nie skłamałem, jestem tutaj, teraz w Ferrari – mówił szczerze.

W Monte Carlo, na swoim, nie dojechał jeszcze do mety. A na tym mu zależy, żeby tam wypaść jak najlepiej. Ale życie udzieliło mu dotkliwej lekcji: rodzina jest od tego wszystkiego, co na torze, ważniejsza. Rozmawiał o tym w kontekście ścigania po monakijskich ciasnych uliczkach. Tych, po których codziennie chodził, widząc w myślach bolid pędzącego Ayrtona Senny. – Kiedy wszystko w życiu układa się dobrze, sporty motorowe są dla ciebie całym światem, ale zrozumiałem, że to rodzina jest najcenniejsza – cytował go brytyjski Guardian na tydzień przed Grand Prix Monako. Nie ukończył go, a już dobę wcześniej, po kwalifikacjach wiedział, że nie będzie dobrego wyniku.

Jeszcze zdąży wygrać w Monako. Tak jak od Julesa zdążył odebrać talizman chroniący kręgosłup. Tak jak tacie leżącemu na łożu śmierci zdążył powiedzieć, że jest już kierowcą Formuły 1, choć jeszcze nim nie był. Tak jak zdążył wygrać po raz pierwszy w F1, żeby najpiękniej, jak sport pozwala, oddać hołd Anthoiane'owi. Nie zdążył im tylko powiedzieć, że któregoś dnia pojedzie dla nich wszystkich po mistrzostwo świata. Ale z tyłu głowy powiewa żółta flaga z ostrzeżeniem: w wyścigach nigdy nie masz gwarancji, że dotrzesz do mety.

Jednego Charles jest natomiast pewny. Patrzą na niego z góry. Są dumni – tego też może być pewny.

Zobacz też
Max Verstappen komentuje spekulacje nt. zmiany zespołu
Max Verstappen (fot. Getty Images)

Max Verstappen komentuje spekulacje nt. zmiany zespołu

| Motorowe / Formuła 1 
Surowa kara za wyeliminowanie faworyta w F1
Kimi Antonelli (fot. Getty Images)

Surowa kara za wyeliminowanie faworyta w F1

| Motorowe / Formuła 1 
Piastri na czele. Sprawdź klasyfikację generalną po GP Austrii
F1: klasyfikacja generalna Formuły 1 w sezonie 2025 [AKTUALIZACJA]

Piastri na czele. Sprawdź klasyfikację generalną po GP Austrii

| Motorowe / Formuła 1 
Kiedy kolejny wyścig Formuły 1? Sprawdź terminarz sezonu 2025
Terminarz wyścigów F1 na 2025 rok. Kiedy wyścigi Formuły 1? Sprawdź kalendarz

Kiedy kolejny wyścig Formuły 1? Sprawdź terminarz sezonu 2025

| Motorowe / Formuła 1 
Bolidy McLarena zdominowały Grand Prix Austrii
Lando Norris w bolidzie F1 (fot. Getty Images)

Bolidy McLarena zdominowały Grand Prix Austrii

| Motorowe / Formuła 1 
Grand Prix Austrii do 2041 roku
Grand Prix Austrii (fot. Getty Images)

Grand Prix Austrii do 2041 roku

| Motorowe / Formuła 1 
Lando Norris z pole position
Lando Norris (fot. Getty Images)

Lando Norris z pole position

| Motorowe / Formuła 1 
Wielkie emocje w GP Kanady! 18-latek na podium
Grand Prix Kanady (fot. Getty)

Wielkie emocje w GP Kanady! 18-latek na podium

| Motorowe / Formuła 1 
F1 przenosi się za ocean. Kiedy i o której GP Kanady?
F1 przenosi się za ocean. Kiedy i o której GP Kanady? (fot. Getty)

F1 przenosi się za ocean. Kiedy i o której GP Kanady?

| Motorowe / Formuła 1 
Grand Prix F1 w nowej lokalizacji zostaje w kalendarzu!
Bolid Formuły 1 (fot. Getty Images)

Grand Prix F1 w nowej lokalizacji zostaje w kalendarzu!

| Motorowe / Formuła 1 
wyniki
terminarz
tabela
Wyniki
04 lipca 2025
Formuła 1
Qatar Airways British Grand Prix - Practice 2

1

Lando Norris
Lando Norris

1:25.816

2

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:26.038

3

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:26.117

4

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:26.286

5

Max Verstappen
Max Verstappen

1:26.314

6

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:26.383

7

Lance Stroll
Lance Stroll

1:26.430

8

George Russell
George Russell

1:26.523

9

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:26.524

10

Liam Lawson
Liam Lawson

1:26.624

11

Alexander Albon
Alexander Albon

1:26.840

12

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:26.876

13

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:26.904

14

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:26.941

15

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:26.980

16

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:27.159

17

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:27.165

18

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:27.174

19

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:27.226

20

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:27.289

Rozwiń
Qatar Airways British Grand Prix - Practice 1

1

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:26.892

2

Lando Norris
Lando Norris

1:26.915

3

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:27.042

4

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:27.095

5

George Russell
George Russell

1:27.163

6

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:27.217

7

Alexander Albon
Alexander Albon

1:27.304

8

Liam Lawson
Liam Lawson

1:27.351

9

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:27.367

10

Max Verstappen
Max Verstappen

1:27.432

11

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:27.678

12

Lance Stroll
Lance Stroll

1:27.844

13

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:27.909

14

Arvid Lindblad
Arvid Lindblad

1:27.958

15

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:28.057

16

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:28.086

17

Paul Aron
Paul Aron

1:28.142

18

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:28.147

19

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:28.332

20

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:28.397

Rozwiń
29 czerwca 2025
Formuła 1
MSC Cruises Austrian Grand Prix - Race

1

Lando Norris
Lando Norris

1:23:47.693

2

Oscar Piastri
Oscar Piastri

+2.695

3

Charles Leclerc
Charles Leclerc

+19.820

4

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

+29.020

5

George Russell
George Russell

+62.396

6

Liam Lawson
Liam Lawson

+67.754

7

Fernando Alonso
Fernando Alonso

+1 lap

8

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

+1 lap

9

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

+1 lap

10

Esteban Ocon
Esteban Ocon

+1 lap

11

Oliver Bearman
Oliver Bearman

+1 lap

12

Isack Hadjar
Isack Hadjar

+1 lap

13

Pierre Gasly
Pierre Gasly

+1 lap

14

Lance Stroll
Lance Stroll

+1 lap

15

Franco Colapinto
Franco Colapinto

+1 lap

16

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

+2 laps

17

Alexander Albon
Alexander Albon

DNF

18

Max Verstappen
Max Verstappen

DNF

19

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

DNF

20

Carlos Sainz
Carlos Sainz

DNS

Rozwiń
28 czerwca 2025
Formuła 1
MSC Cruises Austrian Grand Prix - Qualifying

1

Lando Norris
Lando Norris

1:03.971

2

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:04.492

3

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:04.554

4

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:04.582

5

George Russell
George Russell

1:04.763

6

Liam Lawson
Liam Lawson

1:04.926

7

Max Verstappen
Max Verstappen

1:04.836

8

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:04.846

9

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:05.052

10

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:04.846

11

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:05.128

12

Alexander Albon
Alexander Albon

1:05.143

13

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:05.063

14

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:05.278

15

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:05.218

16

Lance Stroll
Lance Stroll

1:05.329

17

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:05.364

18

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:05.369

19

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:05.582

20

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:05.606

Rozwiń
MSC Cruises Austrian Grand Prix - Practice 3

1

Lando Norris
Lando Norris

1:04.324

2

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:04.442

3

Max Verstappen
Max Verstappen

1:04.534

4

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:04.574

5

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:04.790

6

George Russell
George Russell

1:05.018

7

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:05.053

8

Lance Stroll
Lance Stroll

1:05.062

9

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:05.139

10

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:05.182

11

Liam Lawson
Liam Lawson

1:05.182

12

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:05.243

13

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:05.283

14

Alexander Albon
Alexander Albon

1:05.314

15

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:05.326

16

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:05.366

17

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:05.366

18

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:05.519

19

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:05.546

20

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:06.023

Rozwiń
27 czerwca 2025
Formuła 1
MSC Cruises Austrian Grand Prix - Practice 2

1

Lando Norris
Lando Norris

1:04.580

2

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:04.737

3

Max Verstappen
Max Verstappen

1:04.898

4

Lance Stroll
Lance Stroll

1:05.022

5

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:05.190

6

George Russell
George Russell

1:05.229

7

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:05.292

8

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:05.411

9

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:05.457

10

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:05.511

11

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:05.537

12

Liam Lawson
Liam Lawson

1:05.543

13

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:05.547

14

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:05.613

15

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:05.698

16

Alexander Albon
Alexander Albon

1:05.765

17

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:05.814

18

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:05.835

19

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:05.918

20

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:06.176

Rozwiń
MSC Cruises Austrian Grand Prix - Practice 1

1

George Russell
George Russell

1:05.542

2

Max Verstappen
Max Verstappen

1:05.607

3

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:05.697

4

Alex Dunne
Alex Dunne

1:05.766

5

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:05.780

6

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:05.874

7

Alexander Albon
Alexander Albon

1:05.946

8

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:06.017

9

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:06.099

10

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:06.110

11

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:06.130

12

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:06.140

13

Lance Stroll
Lance Stroll

1:06.160

14

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:06.170

15

Liam Lawson
Liam Lawson

1:06.189

16

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:06.246

17

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:06.262

18

Dino Beganovic
Dino Beganovic

1:06.369

19

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:06.510

20

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:06.738

Charles Leclerc
Charles Leclerc

DNS

Rozwiń
15 czerwca 2025
Formuła 1
Pirelli Grand Prix du Canada - Race

1

George Russell
George Russell

1:31:52.688

2

Max Verstappen
Max Verstappen

+0.228

3

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

+1.014

4

Oscar Piastri
Oscar Piastri

+2.109

5

Charles Leclerc
Charles Leclerc

+3.442

6

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

+10.713

7

Fernando Alonso
Fernando Alonso

+10.972

8

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

+15.364

9

Esteban Ocon
Esteban Ocon

+1 lap

10

Carlos Sainz
Carlos Sainz

+1 lap

11

Oliver Bearman
Oliver Bearman

+1 lap

12

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

+1 lap

13

Franco Colapinto
Franco Colapinto

+1 lap

14

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

+1 lap

15

Pierre Gasly
Pierre Gasly

+1 lap

16

Isack Hadjar
Isack Hadjar

+1 lap

17

Lance Stroll
Lance Stroll

+1 lap

18

Lando Norris
Lando Norris

DNF

19

Liam Lawson
Liam Lawson

DNF

20

Alexander Albon
Alexander Albon

DNF

Rozwiń
14 czerwca 2025
Formuła 1
Pirelli Grand Prix du Canada - Qualifying

1

George Russell
George Russell

1:10.899

2

Max Verstappen
Max Verstappen

1:11.059

3

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:11.120

4

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:11.391

5

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:11.526

6

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:11.586

7

Lando Norris
Lando Norris

1:11.599

8

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:11.626

9

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:11.867

10

Alexander Albon
Alexander Albon

1:11.892

11

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:12.102

12

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:12.142

13

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:12.183

14

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:12.306

15

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:12.378

16

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:12.385

17

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:12.398

18

Lance Stroll
Lance Stroll

1:12.517

19

Liam Lawson
Liam Lawson

1:12.525

20

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:12.667

Rozwiń
Pirelli Grand Prix du Canada - Practice 3

1

Lando Norris
Lando Norris

1:11.799

2

Charles Leclerc
Charles Leclerc

1:11.877

3

George Russell
George Russell

1:11.950

4

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

1:12.050

5

Max Verstappen
Max Verstappen

1:12.072

6

Fernando Alonso
Fernando Alonso

1:12.247

7

Kimi Antonelli
Kimi Antonelli

1:12.348

8

Oscar Piastri
Oscar Piastri

1:12.519

9

Carlos Sainz
Carlos Sainz

1:12.519

10

Alexander Albon
Alexander Albon

1:12.573

11

Isack Hadjar
Isack Hadjar

1:12.651

12

Pierre Gasly
Pierre Gasly

1:12.684

13

Liam Lawson
Liam Lawson

1:12.791

14

Lance Stroll
Lance Stroll

1:12.794

15

Oliver Bearman
Oliver Bearman

1:12.825

16

Esteban Ocon
Esteban Ocon

1:12.827

17

Franco Colapinto
Franco Colapinto

1:13.060

18

Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg

1:13.072

19

Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto

1:13.172

20

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda

1:13.573

Rozwiń
Terminarz
dzisiaj
Formuła 1
12:30 Qatar Airways British Grand Prix - Practice 3
16:00 Qatar Airways British Grand Prix - Qualifying
jutro
Formuła 1
16:00 Qatar Airways British Grand Prix - Race
25 lipca 2025
Formuła 1
12:30 Moet & Chandon Belgian Grand Prix - Practice 1
16:30 Moet & Chandon Belgian Grand Prix - Sprint Qualifying
26 lipca 2025
Formuła 1
12:00 Moet & Chandon Belgian Grand Prix - Sprint
16:00 Moet & Chandon Belgian Grand Prix - Qualifying
27 lipca 2025
Formuła 1
15:00 Moet & Chandon Belgian Grand Prix - Race
01 sierpnia 2025
Formuła 1
13:30 Lenovo Hungarian Grand Prix - Practice 1
17:00 Lenovo Hungarian Grand Prix - Practice 2
Tabela
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
Oscar Piastri
Oscar Piastri
0
216.0
2
Lando Norris
Lando Norris
0
201.0
3
Max Verstappen
Max Verstappen
0
155.0
4
George Russell
George Russell
0
146.0
5
Charles Leclerc
Charles Leclerc
0
119.0
6
Lewis Hamilton
Lewis Hamilton
0
91.0
7
Kimi Antonelli
Kimi Antonelli
0
63.0
8
Alexander Albon
Alexander Albon
0
42.0
9
Esteban Ocon
Esteban Ocon
0
23.0
10
Nico Hulkenberg
Nico Hulkenberg
0
22.0
11
Isack Hadjar
Isack Hadjar
0
21.0
12
Lance Stroll
Lance Stroll
0
14.0
13
Fernando Alonso
Fernando Alonso
0
14.0
14
Carlos Sainz
Carlos Sainz
0
13.0
15
Liam Lawson
Liam Lawson
0
12.0
16
Pierre Gasly
Pierre Gasly
0
11.0
17
Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda
0
10.0
18
Oliver Bearman
Oliver Bearman
0
6.0
19
Gabriel Bortoleto
Gabriel Bortoleto
0
4.0
20
Franco Colapinto
Franco Colapinto
0
0.0
21
Jack Doohan
Jack Doohan
0
0.0
Rozwiń
Polecane
Najnowsze
Niemki były blisko rzutu karnego, ale sędzia miała wątpliwości
polecamy
Niemki były blisko rzutu karnego, ale sędzia miała wątpliwości
Fot. TVP
Rafał Rostkowski
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Ewa Pajor byla wyróżniającą się postacią meczu Polek z Niemkami (zdjęcie: Getty Images)
Euro 2025 kobiet: Niemcy – Polska [MECZ]
Niemcy – Polska. EURO 2025 kobiet, St. Gallen – grupa C. Transmisja online na żywo w TVP Sport (04.07.2025)
Euro 2025 kobiet: Niemcy – Polska [MECZ]
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Nina Patalon po porażce z Niemkami: było dużo pozytywów
Nina Patalon (fot. Getty Images)
Nina Patalon po porażce z Niemkami: było dużo pozytywów
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Superbet Poland Darts Masters 2025 [ZAPIS]
Superbet Poland Darts Masters 2025, Gliwice. Transmisja online na żywo w TVP Sport (04.07.2025)
Superbet Poland Darts Masters 2025 [ZAPIS]
| Inne 
Sportowy wieczór (04.07.2025)
Sportowy wieczór (04.07.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
transmisja
Sportowy wieczór (04.07.2025)
| Sportowy wieczór 
Jak Polki zagrały z Niemkami? Michał Zachodny ocenia [WIDEO]
(fot. TVP SPORT)
Jak Polki zagrały z Niemkami? Michał Zachodny ocenia [WIDEO]
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Męczarnie Sabalenki w 3. rundzie Wimbledonu
Aryna Sabalenka (fot. Getty Images)
Męczarnie Sabalenki w 3. rundzie Wimbledonu
| Tenis / Wielki Szlem 
Do góry